piątek, 29 sierpnia 2014

Wiatrak Bronisław w Duchowie.




Duchowo (gm. Milicz) – Wiatrak Koźlak ,,Bronisław” zbudowany w 1671 r. wzmiankowany w 1847 r. położony na niewielkim wzniesieniu przy wjeździe do wsi od zachodu. Drewniany w konstrukcji ryglowej, pobity od zewnątrz deskami. koźlak z czteroramiennymi skrzydłami, ściana przednia i dach dwuspadowy, naczółkowy pobity gontami. Wiatrak składa się z trzech poziomów. Wewnątrz znajdziemy wiele metalowo-drewnianych urządzeń młynarskich i kamienie koła młyńskiego. W pobliżu  Bronisława powstała Chata młynarza w konstrukcji szachulcowej, w środku znajdziemy piec do wypiekania chleba wraz z niewielkim muzeum dawnych urządzeń pochodzących z gospodarstw domowych.

 * Wiatrak został odrestaurowany w latach 2010 - 2011 w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dla działania „Odnowa i rozwój wsi". 






















www.milicz.pl





środa, 27 sierpnia 2014

Zagroda Wiejska Alojzego Stawickiego w Kuźnicy Myślniewskiej.






W Kuźnicy  Myślniewskiej  (gm. Kobyla Góra) – w pobliżu dawnej szkoły istnieje  posesja pana Alojzego Stawickiego,  znajdziemy tu imponującą kolekcje kamieni młyńskich, zebranych z okolicznych wiosek. Na wystawionej ekspozycji znajdziemy kamienie pochodzące z dawnych wiatraków, młynów wodnych, domowych śrutowników oraz niewielkich  rozmiarów żaren wykorzystywanych w każdym gospodarstwie domowym do zmielenia zboża. Proste urządzenie do mielenia  składające się zazwyczaj z dwóch okrągłych kamieni, ułożonych jeden na drugim, pomiędzy które wsypywano wymłócone ziarno, by je zmielić na mąkę. Do napędu wykorzystywano siłę wiadru, potoków rzecznych, pracę zwierząt i ludzi.  Od posiadania kamieni żaren zależał byt całej rodziny gdyż Chleb na ogół pieczono codziennie i  każda zagroda posiadała własne kamienie żarna. 
Dodatkowo w zagrodzie dla miłośników dawnego rolnictwa wystawiono kilka zabytkowych maszyn wraz z urządzeniami gospodarstwa domowego. 
 Dawniej na odcinku Kobylej Góry do Kuźnicy Myślniewskiej wzdłuż strumienia Meresznica istniało sześć kuł młyńskich napędzanych wodą . Od tej tradycji młynarskiej nawiązuję współczesny herb Kobylej Góry, ustalony w 1978 roku. autorstwa Edwarda Haladyna. 
































piątek, 22 sierpnia 2014

Park Miejski w Sycowie.





Park Miejski w Sycowie.


Park Miejski w Sycowie w stylu angielskim założony  przez Gustava Calixta Birona von Curland, według projektu Wilhema Grapowa w 1813 r. 
 Położony w centrum Sycowa na powierzchni dawnego pałacu Bironów.  W latach 2010 - 2012 przeprowadzono gruntowną  rewitalizację całego obiektu. 
Na terenie parku znajdziemy dwa zespoły rzeźb ogrodowych, zabytkowe  Mauzoleum książąt Biron von Curland, liczne mosty, kładki drewniane z ławeczkami. 
Dla aktywnie wypoczywających rozbudowano infrastrukturę rekreacyjno-sportową. W centrum parku wyłania się zbiornik wodny dla wędkarzy, 
w głębi okazały park leśny z bogatą kolekcję pomników przyrody, pomiędzy które prowadzą liczne alejki pozwalające odbyć piesze wędrówki jak i rowerowe. 
Od głównego wejścia okazała fontanna, w sąsiedztwie  punkty gastronomiczne,  na całości parku ustawiono liczne tablice edukacyjne. 
























Mauzoleum > kaplica grobowa książąt Biron von Curland z 1890 r. Zbudowana przez Gustawa Birona dla zmarłego nowo narodzonego syna i 24-letniej żony Adeli.








 Kopia rzeźby z Wersalu -  Diana/Artemida na polowaniu z jeleniem. Figura przedstawiana w mitologii greckiej jako bogini łowów i przyrody, 
uwarzana również za boginię płodności i niosącą pomoc rodzącym kobietą, uznawana także za boginię księżyca i śmierci. 
Jej atrybutem jest łuk i strzały, a ulubionym zwierzęciem łania. Była córką Zeusa i Latony, należała do grona 12 bogów olimpijskich.    




Ozdobna figura ogrodowa: Dziewczyna z Dzbanem (chwilowo  ekspozycja  niedostępna). 






Na terenie parku znajdziemy rzeźby z dawnego parku zamkowego symbolizujące rzeki Francji, wzorowane na rzeźbach wersalskich z końca XVII w.  
Odlane w brązie w paryskim warsztacie Vala d`Osneta w 1905 r. Wiernych pierwowzorów tej ekspozycji znajduję się przy zamku wersalskim. 





Replika rzeźby Wersalskiej przedstawiająca grupę amorków. 

Replika rzeźby Wersalskiej symbolizująca rzekę Garonna. - Autor oryginalnego projektu rzeźby: Antoine Coysevox.  



Monumentalny kielich ze zdobieniami myśliwskimi - Autor projektu: Pierre Rouillard (1810-1881). 


Replika rzeźby z Wersalu przedstawiającą postać Nimfy wodnej z Amorkiem. Autor projektu: Etienne Le Hongre. 

 



Kościół ewangelicki pod wezwaniem apostołów Jana i Piotra, wybudowany w 1789 r. z fundacji księcia Petera Birona von Curland. 
Według projektu Karla Gottharda Langhansa, projektanta m.in. Bramy Brandenburskiej w Berlinie
Świątynia do 1945 roku  pełniła funkcję prywatnej kaplicy rodu Biron von Curland, niegdyś połączona z sycowskim zamkiem.



Przy kościele ewangelickim pw. św. Jana i Piotra, umieszczono zespół  figur  parkowych wykonanych z piaskowca, rzeźby przedstawiają cztery pory roku. 
Przywiezione z Francji i wręczone jako posag księżnej Francoise Biron von Curland.

Alegorie czterech pór roku, od lewej strony: Wiosna - Lato - Jesień - Zima.