piątek, 22 sierpnia 2014

Park Miejski w Sycowie.

Park Miejski w Sycowie.


Park Miejski w Sycowie w stylu angielskim założony  przez Gustava Calixta Birona von Curland, według projektu Wilhema Grapowa w 1813 r. 
 Położony w centrum Sycowa na powierzchni dawnego pałacu Bironów.  W latach 2010 - 2012 przeprowadzono gruntowną  rewitalizację całego obiektu. 
Na terenie parku znajdziemy dwa zespoły rzeźb ogrodowych, zabytkowe  Mauzoleum książąt Biron von Curland, liczne mosty, kładki drewniane z ławeczkami. 
Dla aktywnie wypoczywających rozbudowano infrastrukturę rekreacyjno-sportową. W centrum parku wyłania się zbiornik wodny dla wędkarzy, 
w głębi okazały park leśny z bogatą kolekcję pomników przyrody, pomiędzy które prowadzą liczne alejki pozwalające odbyć piesze wędrówki jak i rowerowe. 
Od głównego wejścia okazała fontanna, w sąsiedztwie  punkty gastronomiczne,  na całości parku ustawiono liczne tablice edukacyjne. 
Mauzoleum > kaplica grobowa książąt Biron von Curland z 1890 r. Zbudowana przez Gustawa Birona dla zmarłego nowo narodzonego syna i 24-letniej żony Adeli.
 Kopia rzeźby z Wersalu -  Diana/Artemida na polowaniu z jeleniem. Figura przedstawiana w mitologii greckiej jako bogini łowów i przyrody, 
uwarzana również za boginię płodności i niosącą pomoc rodzącym kobietą, uznawana także za boginię księżyca i śmierci. 
Jej atrybutem jest łuk i strzały, a ulubionym zwierzęciem łania. Była córką Zeusa i Latony, należała do grona 12 bogów olimpijskich.    
Ozdobna figura ogrodowa: Dziewczyna z Dzbanem (chwilowo  ekspozycja  niedostępna). 


Na terenie parku znajdziemy rzeźby z dawnego parku zamkowego symbolizujące rzeki Francji, wzorowane na rzeźbach wersalskich z końca XVII w.  
Odlane w brązie w paryskim warsztacie Vala d`Osneta w 1905 r. Wiernych pierwowzorów tej ekspozycji znajduję się przy zamku wersalskim. 

Replika rzeźby Wersalskiej przedstawiająca grupę amorków. 

Replika rzeźby Wersalskiej symbolizująca rzekę Garonna. - Autor oryginalnego projektu rzeźby: Antoine Coysevox.  Monumentalny kielich ze zdobieniami myśliwskimi - Autor projektu: Pierre Rouillard (1810-1881). 


Replika rzeźby z Wersalu przedstawiającą postać Nimfy wodnej z Amorkiem. Autor projektu: Etienne Le Hongre. 

 Kościół ewangelicki pod wezwaniem apostołów Jana i Piotra, wybudowany w 1789 r. z fundacji księcia Petera Birona von Curland. 
Według projektu Karla Gottharda Langhansa, projektanta m.in. Bramy Brandenburskiej w Berlinie
Świątynia do 1945 roku  pełniła funkcję prywatnej kaplicy rodu Biron von Curland, niegdyś połączona z sycowskim zamkiem.Przy kościele ewangelickim pw. św. Jana i Piotra, umieszczono zespół  figur  parkowych wykonanych z piaskowca, rzeźby przedstawiają cztery pory roku. 
Przywiezione z Francji i wręczone jako posag księżnej Francoise Biron von Curland.

Alegorie czterech pór roku, od lewej strony: Wiosna - Lato - Jesień - Zima.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz